turysta@carownica.pl tel. +48 41 242 42 19

Stoki narciarskie

 
Wyciąg / Miejscowość Odległość od Siedliska Carownica
Krajno, "Sabat" 20 km / 25 min.
Bodzentyn, "Baba Jaga" 22 km / 25 min.
Niestachów, "Niestachów" 24 km / 22 min.
Kielce, "Telegraf" 33 km / 30 min.
Kielce, "Stadion" 34 km / 34 min.
Tumlin, "Tumlin Sport Ski" 38 km / 40 min.
Bałtów, "Szwajcaria Bałtowska" 49 km / 53 min.

Szczyty Gór Świętokrzyskich przypominają bardziej łagodne wzniesienia niż prawdziwe góry, ale specyficzny klimat sprzyja uprawianiu narciarstwa. W regionie świętokrzyskim funkcjonują wyciągi narciarskie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników jazdy na nartach. Nie jest to Zakopane, Szczyrk czy Wisła, ale też można bawić się dobrze. A przede wszystkim - można zaczerpnąć, zdaniem ekologów, najczystszego w Polsce powietrza, zasilanego przez Puszczę Jodłową w tlen. I nie trzeba stać w korkach. Stoki są sztucznie naśnieżane i oświetlone, działają przy nich wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie. Najbliżej Siedliska Carownica znajdują się stacje w Krajnie, Bodzentynie i Niestachowie. 
 

Stok narciarski „Sabat”, Krajno (425 m n.p.m.)

Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji dwie trasy zjazdowe o długości 800 i 850 m, o różnicy poziomów 95 m oraz dwa wyciągi narciarskie (talerzyki czekające). Obok trasy narciarskiej usytuowany jest Snowpark (dwie trasy: 250 i 500 m), a na samym dole znajduje sie szkółka narciarska ze 100-metrowym wyciągiem dywanowym. Trasy narciarskie są ratrakowane, oświetlone i sztucznie śnieżone. Przy wyciągach znajduje się bardzo dobrze zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego (narty, deski snowboardowe, Skki Trikke, kije, buty, kaski, gogle itp.), parking, mała gastronomia.

Stacja narciarska Baba Jaga”, Bodzentyn - Miejska Góra (426 m n.p.m.)

Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji stok o powierzchni 5 ha i szerokości 40-60m, o zróżnicowanym stopniu trudności. Stok typowo dla rodzin z dziećmi oraz średnio i dobrze zaawansowanych narciarzy. Trasa narciarska od góry graniczy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, z której rozpościera się piękny widok na Pasmo Gór Świętokrzyskich. Zainstalowane są trzy wyciągi: orczykowo-talerzykowy (650 m), podwójny orczyk (570 m), junior (130 m). Długość zjazdu po stoku wynosi około 1000 m, kąt nachylenia o różnicy poziomów 90 m. Wszystkie trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Przy stoku działa dobrze zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, profesjonalna kadra instruktorska do nauki jazdy na nartach i snowboardzie, duży parking.

Ośrodek Narciarski "Niestachów", Niestachów - Góra Otrocz (372 m n.p.m.)

Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji stok o powierzchni 4 ha. Trasy są szerokie, łagodne, typowe dla narciarstwa rodzinnego, z obydwu stron otoczone lasem. Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na Łysogóry. Wszystkie trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Zainstalowane są trzy wyciągi orczykowe (450 m, 430 m, 220 m), wyciąg na linę bezpodporowy (80 m, przedszkole narciarskie) i zaczepowy bezpodporowy (100 m). Wydzielony jest stok o długości 100 m z wyciągiem zaczepowym dla dzieci. Na trasie porozstawiane są figury z gąbki, ułatwiające dzieciom naukę pierwszych skrętów. Ośrodek obsługuje profesjonalna szkoła narciarska z instruktorami narciarstwa i snowboardingu. Przy dolnej stacji jest parking oraz wypożyczalnia sprzętu.

Stok narciarski "STADION", Kielce - Góra Pierścienica (365 m n.p.m.)

Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji łagodny stok narciarski (znakomity dla początkujących), dwa wyciągi (orczykowy podwójny) i zadaszone lodowisko. Długość trasy wynosi 500 m, szerokość 60 m, a różnica poziomów 65 m. Trasa jest oświetlona, sztucznie naśnieżana i ratrakowana. Na terenie ośrodka znajduje się również specjalnie przygotowany stok oraz wyciąg taśmowy dla dzieci (150 m). Przy dolnej stacji znajduje się mała gastronomia, serwis i wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska, duży bezpłatny parking. Ośrodek położony jest w środku lasu, w sercu Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, 3 km od centrum Kielc.

Stok narciarski "Telegraf", Kielce - Góra Telegraf (406 m n.p.m.)

Stok narciarski znajduje się na północnym zboczu najwyższego wzniesienia w granicach administracyjnych miasta Kielce i może pochwalić się nowym 4-osobowym wyciągiem krzesełkowym. Trasa zjazdowa ma długość 500 m, a szerokość 40-60 m, różnica poziomów wynosi 100 m. Miejscami stok jest bardzo stromy. Obok znajduje się również wyciąg dla dzieci i początkujących narciarzy o długości 180 m i różnicy poziomów 30 m. Oświetlony, sztucznie naśnieżany, ratrakowany. Przy dolnej stacji znajduje się serwis narciarski i wypożyczalnia sprzętu. W budynku stacji dolnej jest karczma, a obok wyciągu duży bezpłatny parking.

Ośrodek narciarski "Tumlin Sport Ski", Tumlin - Góra Wykieńska (409 m n.p.m.)

Ośrodek narciarski znajduje się w miejscowości Tumlin-Podgród, na zboczu Góry Wykeńskiej. Na miejscu funkcjonują dwa niezależne, oświetlone oraz ratrakowane stoki narciarskie ze sztucznym naśnieżaniem oraz z dwoma wyciągami narciarskimi. Wyciąg I: talerzykowy, teleskopowy o długości 500 m, szerokość trasy 43 m, a różnica poziomów 95 m. Wyciąg II: orczykowy o długości 300 m, szerokość trasy 43 m, różnica poziomów 75 m. Przy wyciągu funkcjonuje szkółka narciarska, wypożyczalnia nart, mała gastronomia i bezpłatny parking.

Stacja narciarska „Szwajcaria Bałtowska", Bałtów (218 m n.p.m.)

„Szwajcaria Bałtowska” to najnowocześniejszy w regionie ośrodek narciarski. Stok jest oświetlony, sztucznie naśnieżany i odwadniany. Funkcjonuje 6 tras zjazdowych: cztery o długości 300-700 m i różnicy poziomów 65 m oraz dwie ośle łączki o długości 100 m. Są dwa nowoczesne wyciągi orczykowe, 4-osobowa kolej krzesełkowa oraz dwa wyciągi „wyrwirączki” o długości 100 m każdy – dla szkółki narciarskiej. Na terenie ośrodka działa profesjonalna wypożyczalnia z wysokiej jakości sprzętem narciarskim i snowboardowym, serwis techniczny, szkółka narciarska, punkty gastronomiczne i duży parking.UE Logo